ZaręczynyCzym się różnią oświadczyny i zaręczyny?

21 czerwca, 2023by PerfectMoments.pl

Zaręczyny oraz oświadczyny – terminy te mylą się zaskakująco wielu osobom. Prawda jest zaś taka, że wbrew pozorom oznaczają one zupełnie coś innego – dlatego też w dzisiejszym wpisie wytłumaczymy najważniejsze różnice między nimi. Czym charakteryzują się oświadczyny, a czym zaręczyny i kiedy wręczyć należy pierścionek zaręczynowy?

Czym różnią się zaręczyny od oświadczyn?

Warto pamiętać, że historia zaręczyn sięga jeszcze czasów starożytnych. To wówczas rozpoczęła się bowiem trwająca do dziś tradycja, zgodnie z którą zainteresowany względami kobiety mężczyzna wręczał upominek wybrance – choć, oczywiście, wtedy nie był to jeszcze pierścionek zaręczynowy. Znacznie później ukształtowała się natomiast tradycja, zgodnie z którą mężczyzna w pierwszej kolejności o zgodę na zawarcie małżeństwa prosił w pierwszej kolejności rodziców wybranki – dopiero później zaś samą ukochaną. To jednak z tego okresu czasu wywodzi się tradycja wręczania kobiecie pierścionka zaręczynowego.

Obecnie wyróżniamy jednak zarówno zaręczyny, jak i oświadczyny – i obie te sytuacje znacząco różnią się od siebie. Sprawdźmy zatem, co odróżnia oświadczyny od zaręczyn.

Oświadczyny i zaręczyny – różnice

Na czym polega najważniejsza różnica? Otóż odpowiedź jest zaskakująco prosta: oświadczyny jako takie praktycznie nigdy wcześniej nie istniały. Praktycznie niemożliwe było bowiem, aby mężczyzna zaręczył się z kobietą bez wiedzy i zgody jej rodziny. Obecnie jest jednak zgoła inaczej i – nie licząc przypadków tak zwanych aranżowanych małżeństw, które praktycznie nie istnieją w naszym kręgu kulturowym – mężczyzna zawsze w pierwszej kolejności zwierza się ze swoich zamiarów wybrance.

Moment ten nazywa się oświadczynami i obecnie to właśnie w tym momencie kobiecie prezentowany jest pierścionek zaręczynowy. Oświadczyny najczęściej odbywają się w bardzo romantycznych okolicznościach, przeważnie bez obecności osób trzecich (choć zdarzają się także i osoby, które pragną oświadczyć się wybrance publicznie). Stanowią one swego rodzaju oficjalną propozycję wejścia w związek małżeński. W sytuacji, gdy kobieta przyjmie oświadczyny, wyprawiane są zaręczyny – czyli specjalne spotkanie z najbliższymi osobami (najczęściej rodzicami), w trakcie którego informowane są one o planach zawarcia małżeństwa.

Kiedy powinny odbyć się zaręczyny, a kiedy oświadczyny?

W zdecydowanej większości przypadków pierwszym krokiem będą oświadczyny, w trakcie których mężczyzna zaproponuje wybranej przez siebie kobiecie pierścionek zaręczynowy. W drugiej kolejności odbyć się natomiast powinno spotkanie w gronie najbliższych osób, podczas którego para poinformuje o swojej decyzji. Odwrotna kolejność zdarza się naprawdę bardzo rzadko.

W którym momencie związku warto przejść do oświadczyn, a następnie zaręczyn? Jest to już kwestia mocno indywidualna. W wielu przypadkach jednak zakochani dają sobie nieco czasu przed podjęciem takiej decyzji, aby ocenić, czy dany związek w rzeczywistości ma przyszłość. Najczęściej mowa o ok 12-18 miesiącach.