BudownictwoDomCzy warto budować domy w zabudowie bliźniaczej?

25 grudnia, 2023by PerfectMoments.pl0

Dom przy Amarantowej 10 – projekt domu do zabudowy bliźniaczej

Projekty domów w zabudowie bliźniaczej są w większości wybierane przez deweloperów, lub indywidualnych inwestorów budujących w celach komercyjnych. Zdarza się również tak, że bliźniaka budują inwestorzy, którzy planują zamieszkanie w jednym segmencie, podczas gdy drugi wystawiają na sprzedaż. Jakie są zalety takich projektów i dlaczego warto przemyśleć budowę, lub zakup bliźniaka?

Dobrze zaprojektowany projekt domu to podstawa.

Projekt domu do zabudowy bliźniaczej przynosi zdecydowanie więcej korzyści niż segmenty szeregowe. Odpowiednio rozplanowane wnętrza domów bliźniaczych mogą skutecznie minimalizować wszelkie niedogodności związane z obecnością sąsiedztwa mieszczącego się bezpośrednio za ścianą. Kluczowym elementem jest zapewnienie odpowiedniej izolacji akustycznej poprzez zastosowanie wielowarstwowej konstrukcji z izolacją z wełny lub styropianu. Ściany zewnętrzne i budynku powinny być zaprojektowane z wykorzystaniem solidnych materiałów budowlanych, takich jak silikaty, czy pełna cegła. Do zabudowy bliźniaczej nie powinno się stosować materiałów o lekkiej trwałości i wysokim stopniu przenoszenia dźwięku. Budowa z keramzytu, czy w technologii szkieletowej nie ma najlepszego zastosowania w teko typu konstrukcjach.

W kontekście uzyskania maksymalnej prywatności i spokoju, istotne jest zaplanowanie obu segmentów bliźniaczych tak, aby były skierowane plecami do siebie. Umieszczenie dużych okien w bocznych ścianach, a nie w tylnej elewacji, pozwala uniknąć bezpośredniego sąsiedztwa z sąsiednim salonem. Dobrze również, aby bufor między dwoma segmentami bliźniaka stanowiły części stanowiące zaplecze gospodarcze budynków. Optymalnym ułożeniem jest zestawienie domów garażami oraz występującymi za nimi kotłowniami. Wtedy uzyskujemy naturalną izolację w postaci pomieszczeń oddzielających salon i kuchnię, czyli najbardziej „żyjącą” część domu od tych samych pomieszczeń w sąsiednim domu.

Ponadto, dobrym pomysłem jest unikanie tarasów przy pokojach dziennych wychodzących na frontową lub tylną część budynku. Tarasy ulokowane na bocznych ścianach obu segmentów zapewnią ograniczony kontakt również w zielonej strefie ogrodu. W dobie rosnącego znaczenia czasu spędzanego na świeżym powietrzu, ważne jest także rozważne planowanie ogrodu, z uwzględnieniem oddalenia miejsc do siedzenia czy grilla.

Dom przy Amarantowej 16 – projekt domu do zabudowy bliźniaczej

Czy warto budować domy w zabudowie bliźniaczej?

 Dobry sąsiad to skarb – to powiedzenie ma szczególne zastosowanie w przypadku domów w zabudowie bliźniaczej. Mieszkanie w bliźniaku może być korzystne dzięki bezpośredniemu sąsiedztwu, pod warunkiem, że nie jest to sąsiad nadmiernie uciążliwy. Sąsiedzka pomoc i obecność przyjaznych osób w otoczeniu wpływają pozytywnie na bezpieczeństwo nieruchomości oraz dobre relacje lokalnej społeczności. Współpraca w zakresie koniecznych prac, takich jak remonty dachu, może być łatwiejsza, gdy utrzymujemy dobre relacje z sąsiadem. Warto jednak zachować umiar w nawiązywaniu więzi sąsiedzkich. Najważniejszy jest nasz osobisty komfort. W momencie gdy nadmierna obecność sąsiada w naszym życiu staje się uciążliwa mogą pojawić się problemy. Łatwiej o lepszy dobór sąsiada, jeśli sami jesteśmy inwestorami i drugą połowę budynku odsprzedajemy wybranym według naszych zasad klientom. Łatwiej również wybudować bliźniaka ze znanymi już wcześniej przyjaciółmi lub rodziną. Jeśli jesteśmy po stronie kupujących nie mamy już takiej możliwości wyboru.

 

Dom przy Amarantowej 16 dwulokalowy

Bliźniaki trochę inaczej – projekty domów jednorodzinnych dwulokalowych

 Inną alternatywą dla zabudowy bliźniaczej jest budowa domu jednorodzinnego dwulokalowego. Takie projekty domów charakteryzują się tym, że są od razu traktowane, jako jeden dom, nie wymagający zbliźniaczenia na etapie adaptacji.

Wybierając projekty domów dwulokalowych zyskujemy korzyści wynikające nie tylko z ułatwionej procedury, lecz również ekonomii realizacji. Domy tego typu stanowią pewną inwestycję kapitału, obiecującą wysoką stopę zwrotu.

Oferują obniżone koszty budowy i wyraźne oszczędności czasu; budowa dwóch niezależnych domów zajmuje znacznie więcej czasu niż zbudowanie jednego domu o dwóch osobnych lokalach mieszkalnych. Budynki jednorodzinne dwulokalowe

charakteryzują się ponadto ograniczeniem procedur formalnych – uzyskujemy jedno pozwolenie na budowę, a mimo to tworzymy dwa autonomiczne lokale mieszkalne.

Ponadto takie projekty domów minimalizują koszty związane z wymaganym dostosowaniem budynku do formy bliźniaczej. Nabywając projekt domu dwulokalowego otrzymujemy kompletny projektu domu bez konieczności łączenia budynków przez lokalnego architekta.

 

Projekty bliźniaków oraz domów jednorodzinnych dwulokalowych stanowią atrakcyjną propozycję zarówno dla deweloperów, jak i prywatnych inwestorów planujących budowę większych kompleksów domów w zabudowie szeregowej. Są w przeważającej większości ekonomiczne, łatwe w realizacji, nowoczesne i energooszczędne. Wybór domu bliźniaczego nie jest wolny od wad, ale świadome podejście do projektu pozwoli przekształcić niektóre z nich w zalety, minimalizując potencjalne problemy w przyszłości.

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone gwiazdką *