Para Młoda przed ślubem musi podjąć wiele trudnych decyzji. Jedną z nich jest wybór odpowiednich obrączek. Szczególnie dla Pana Młodego, który nie jest przyzwyczajony do kupowania biżuterii tak, jak jego wybranka, może być to skomplikowany zakup. Obrączki ślubne to nie są jedynie zwykłe pierścionki – to ozdoby o wyjątkowej symbolice, przypominające o miłości i wierności, pamiątki na całe życie. Z tego powodu warto postarać się, by były naprawdę wyjątkowe. Przeczytaj, na co zwracać uwagę przy zakupie obrączek ślubnych i poznaj piękne modele.

Na co zwracać uwagę kupując obrączki ślubne?

Podczas gdy pierścionek zaręczynowy zwyczajowo kupuje pan młody, zakup obrączek powinien być wspólną, przemyślaną decyzją. W przeciwieństwie do innych rodzajów biżuterii, które można odsprzedać lub zastąpić nowymi, gdy wyjdą z mody, obrączki kupuje się na całe życie. Z tego powodu warto dobrze zastanowić się nad wyborem konkretnych modeli – powinny one być estetyczne, a jednocześnie na tyle proste, by pasować na co dzień i być bardzo komfortowe w noszeniu. Warto wybierać ponadczasowe wzory, co do których nie mamy wątpliwości, że nie wyjdą z mody – dla niej sprawdzi się subtelna obrączka nawiązującą stylem do pierścionka zaręczynowego, dla niego podobna, nieco większa, masywniejsza. W każdym przypadku bardzo ważne jest

Rodzaje obrączek ślubnych

Obrączki ślubne pod względem stylu możemy podzielić na:

  • minimalistyczne – idealnie sprawdzą się w przypadku par, które stawiają przede wszystkim na prostotę i funkcjonalność, jak i kobiet, które nie chcą, by zbyt ozdobny wzór kłócił się z innymi elementami biżuterii. Dobrze komponują się z różnymi stylizacjami. Najczęściej dwie minimalistyczne obrączki są takie same dla Niej i dla Niego.
  • klasyczne – klasyczne obrączki zazwyczaj również są raczej proste i minimalistyczne, mogą jednak posiadać delikatne zdobienia – na przykład niewielkie kamienie szlachetne takie jak diamenty lub cyrkonie. Zazwyczaj kamień stanowi element ozdoby damskiej obrączki, podczas gdy męska jest utrzymana w tym samym stylu.
  • nietypowe – mogą mieć oryginalne, nietypowe kształty lub barwy, zawierać niebanalne zdobienia. Dobrze sprawdzają się w przypadku nietuzinkowych osób, które nie chcą wpisywać się w utarte schematy/

W sklepach jubilerskich znajdziesz obrączki wykonane z różnych materiałów, takich jak złoto, srebro czy platyna. Wybór odpowiedniego materiału będzie uzależniony od możliwości finansowych i preferencji estetycznych pary. W każdym przypadku warto jednak zwracać uwagę na próbę. W przypadku złota najczęściej spotkasz się z obrączkami 0,585, w sklepach dostępne są jednak zarówno o większej próbie – np. 0,750, jak i mniejszej  np.- 0,333 i 0,375 – te ostatnie odradzamy. W przypadku srebra polecamy wybierać obrączki o próbie 0,925, które dodatkowo zostały poddane rodowaniu, co zwiększa ich trwałość. Najdroższe i najbardziej eleganckie obrączki wykonane są z platyny.

Wymiary obrączek

Bez względu na to, jakie są Wasze preferencje estetyczne, obrączki zawsze należy zamawiać na podstawie dokładnego pomiaru palców. Ma to szczególne znaczenie, jeżeli zamawiacie obrączki przez Internet – w sklepie stacjonarnym sprzedawca z całą pewnością pomoże Wam w doborze. Różnica średnicy pomiędzy poszczególnymi rozmiarami to 0,33 mm. Wpływ na komfort noszenia obrączki może mieć również jej profil wewnętrzny – płaski profil uchodzi, co prawda, za bardzo elegancki, jednak w niektórych przypadkach może powodować zaostrzenie krawędzi.