WeselePiwa kraftowe na weselu – nowa moda

13 grudnia, 2021by PerfectMoments.pl

Kiedyś na typowych, polskich weselach można było wypić tylko wódkę. Z roku na rok coraz więcej osób odchodzi jednak od tego schematu. Pary młode coraz częściej zatrudniają profesjonalnego barmana, który serwuje gościom różne drinki. Pojawiają się też piwa kraftowe. Pszeniczne, lagery, a może pilsy – które będą najlepsze na tę okazję? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Jakie piwo kraftowe na wesele?

Każde piwo kraftowe oferuje nieco inne walory smakowe. Warto zatem postawić na różnorodność, by każdy gość mógł dobrać najlepiej mu odpowiadającą opcję. Popularne są w szczególności pilsy i lagery, ponieważ doskonale gaszą pragnienie, a także mają zrównoważony poziom goryczki. To również dość przejrzyste, złociste piwa. Coraz więcej osób sięga też po piwo pszeniczne. Ma charakterystyczny mętny wygląd, a także niewiele goryczki w sobie. Panie chętnie wybierają natomiast warianty smakowe. Oczywiście nie mamy tutaj na myśli piwa z sokiem, ale piwo kraftowe stworzone jako piwo smakowe. Na weselu może pojawić się także porter lub inna odmiana piwa ciemnego. To jednak dość ciężkie gatunki.

Jak serwować piwo na weselu?

Decydując się na piwo kraftowe, jako dominujący trunek na weselu, warto pomyśleć o jego odpowiednim serwowaniu. Najlepiej sprawdza się zatrudnienie barmana, który będzie przelewał piwo do odpowiedniego szkła. Jak wiadomo bowiem, piwo pszeniczne prawidłowo serwuje się w wysokiej i smukłej szklance, porter najlepiej smakuje w szklance na nóżce z szerokim kielichem, a pils lub lager w kuflu lub nieco niższej szklance. Jeżeli wesele ma charakter plenerowy, a gościom oferujemy wyłącznie pilsa lub lagera, nie ma przeszkód w tym, by piwo było spożywane prosto z butelki. Należy tylko pomyśleć o odpowiednim chłodzeniu trunku. W końcu rozgrzane letnim słońcem niestety nie smakuje najlepiej. Aczkolwiek obalamy mit – temperatura piwa wcale nie musi oscylować wokół tej lodówkowej. Wiele gatunków ma więcej walorów smakowych i zapachowych w temperaturze pokojowej.

Ile butelek piwa na wesele?

Nikogo zatem nie trzeba przekonywać, że piwa kraftowe to dobry pomysł i z pewnością będą stanowiły doskonałe uzupełnienie wesela. No ale w ile butelek należy się wyposażyć? Wszystko zależy od liczby zaproszonych gości, ich indywidualnych preferencji, a także innych alkoholi serwowanych na weselu. Jeżeli dominującymi trunkami na imprezie jest wino albo wódka, to należy liczyć nie więcej niż jedną butelkę piwa na osobę. Być może ktoś sięgnie po zimnego pszeniczniaka, by ugasić pragnienie w gorący dzień. Jeżeli jednak to piwo kraftowe odgrywa pierwsze skrzypce na weselu, trzeba liczyć przynajmniej cztery butelki na osobę. Panie statystycznie są w stanie wypić 1-2 piwa. Z kolei panowie 4-5.