PrezentyPrezent dla promotora – jak podziękować za pomoc na obronie pracy dyplomowej? 

25 września, 2023by PerfectMoments.pl0

Studia to ciekawy okres w życiu każdego z nas. Jedni mówią, że to czas imprezowania i największego szaleństwa. Inni natomiast zdołają nabyć wtedy ogromną wiedzę i szereg doświadczenia już w kontekście przyszłego zawodu. Obie te rzeczy mogą też iść ze sobą w parze, co powinno charakteryzować prawdziwego studenta.

Chcąc ukończyć szkołę wyższą z odpowiednim tytułem naukowym, konieczne jest napisanie i obrona pracy dyplomowej. To zdecydowanie najbardziej stresujący i wymagający etap studiów, z uwagi na ilość dni poświęconych takiemu projektowi. W całym tym zamieszaniu na szczęście nie jesteśmy sami – osobą odpowiedzialną za oddanie przez nas pracy jest promotor. To właśnie jemu najczęściej dziękujemy za pomoc i z tej okazji wręczamy różnego rodzaju podarunki.

Prezent dla promotora – czy jest konieczny?

Studenci często zadają starszym rocznikom pytania odnośnie kupna podarunków dla swoich promotorów. Czy taki gest jest konieczny, czy świadczy wyłącznie o uprzejmości studenta? Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, warto wziąć pod uwagę kilka czynników.

Nie na każdej uczelni wbrew pozorom widnieje zwyczaj wręczania podarunków swoim promotorom. Kiedy jednak studiujemy w placówce, w której takie gesty są czymś naturalnym, warto złożyć się z grupą studentów, pochodzących od tego samego promotora, na większy upominek.

Istotny jest też sam fakt współpracy z promotorem. Niektórzy niekoniecznie wywiązują się ze swoich obowiązków i nie okazują żadnych chęci pomocy – nawet przy wielokrotnym dopraszaniu się o to przez dyplomantów. Wtedy warto rozważyć poważniej zakup upominku i być może się na niego nie decydować.

Pomysły na prezent dla promotora

Bardzo popularnymi i uniwersalnymi podarunkami dla promotorów są kosze prezentowe z alkoholem. Zawierają one butelkę dobrego trunku oraz różnego rodzaju słodycze, kawy i herbaty. To znakomite rozwiązanie, które z pewnością spodoba się każdemu promotorowi. Dodatkowo, wybór takiego prezentu nie będzie niczym czasochłonnym z uwagi na możliwość jego zakupu w przeznaczonych do tego placówkach. Można więc złożyć się na taki kosz grupowo, co nie będzie wymagało wydawania ogromnych ilości pieniędzy, a promotor z pewnością doceni gest każdego z osobna.

Drugim ciekawym pomysłem jest długopis lub pióro. Najczęściej są to produkty popularnych marek, zamknięte w eleganckiej obudowie i przede wszystkim mocno jakościowe. Każdy doktor czy profesor musi dużo pisać, a takie długopisy będą w późniejszym czasie przypominać o poszczególnych studentach.

Kiedy wręczyć promotorowi upominek?

Najważniejszą rzeczą jest, aby nie wręczać upominków jeszcze przed podejściem do obrony. Może to zostać potraktowane jako próba „przekupienia” komisji, jakkolwiek by to nie zabrzmiało. Najczęściej wręczamy prezent dopiero po zakończeniu obron, gdy każdy zna już oficjalne ich wyniki. Wtedy też warto zaproponować promotorowi wyjście np. do baru. Niektórzy chętnie wybierają się ze swoimi dyplomantami w takie miejsca, aby odreagować stres i pokazać, że w końcu profesorowie to też ludzie.

 

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone gwiazdką *