Jeżeli masz skłonność do przebarwień, Twoja skóra pod oczami szybko robi się zmęczona, matowa, a dolne powieki nabrzmiałe, koniecznie sprawdź, jak możesz temu przeciwdziałać.
Co wyróżnia skórę pod oczami?
Choć wiele kobiet nie przykuwa do tego większej uwagi i ten sam krem pielęgnacyjny aplikuje na całą twarz, strefa pod oczami wymaga szczególnego podejścia. Jest znacznie cieńsza niż w pozostałych miejscach, a jej warstwa tkanki tłuszczowej bardzo skąpa. Różnica polega również na ilości gruczołów łojowych, których pod oczami jest naprawdę niewiele. Wszystko to sprawia, że ta partia skóry niezwykle szybko ulega przesuszeniu i poddaje się działaniu wolnych rodników. To w jej obrębie z reguły pokazują się pierwsze zmarszczki mimiczne. To również tu najbardziej widać, że się nie wyspałaś, pijesz zbyt mało wody lub źle się odżywiasz. Skóra pod oczami staje się wówczas wiotka, jej odcień ciemnieje, albo pojawia się opuchlizna. Aby zapobiegać takim skutkom, warto sięgać po odpowiednie kremy pod oczy, ale również zadbać o zdrowy styl życia.
Jak zapobiegać workom i cieniom pod oczami?
- Zdrowy tryb życia
Priorytetem jest troska o swój organizm. Picie dużych ilości wody pozwoli nie tylko nawilżyć skórę od środka, ale również pozbyć się toksyn. Zbilansowana dieta sprawi, że dostarczysz cerze wszystkich niezbędnych składników mineralnych oraz witamin. Sen z kolei jest ogromnie ważny jako czas do regeneracji komórek, produkcji kolagenu i elastyny, których rolę w dobrej kondycji skóry trudno przecenić.
- Kremy
Odpowiednio dobrane kosmetyki sprawią, że Twoja wrażliwa skóra otrzyma wszystko, czego potrzebuje, będzie lepiej nawilżona, odżywiona, a także bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych. Najlepszy krem pod oczy powinien mieć lekką formułę i zawierać takie cenne składniki jak: kolagen, ceramidy, neuropeptydy, liposomy, elastynę wit. A, C i E, koenzym Q10 oraz oczywiście substancje nawilżające: glicerynę, kwas hialuronowy. Jeśli masz skłonność do cieni pod oczami, sięgaj po kremy z retinolem lub kwasami, ale tylko w sezonie jesienno-zimowym. Substancje te mogą źle reagować na kontakt ze słońcem.
- Ochrona UV
Codzienne stosowanie kremów z wysokim SPF jest niesamowicie istotną kwestią. Szkodliwe działanie promieni UV może sprzyjać przebarwieniom, a także wysuszać skórę i przyspieszać zachodzące w niej procesy starzenia.
W jaki sposób nakładać krem pod oczy?
Na uwagę zasługuję nie tylko właściwy dobór kosmetyków, ale także ich odpowiednie stosowanie. Wieczorną rutynę zawsze zaczynaj od demakijażu. Nie pocieraj jednak przy tym zabiegu i nie szarp skóry pod oczami. Zmywając make-up, przyłóż delikatnie płatek kosmetyczny nasączony płynem micelarnym lub innym preparatem na bazie tłuszczu i odczekaj chwilę, by mógł on rozpuścić kosmetyki kolorowe. Potem wystarczy lekko przeciągnąć wacik, a następnie umyć twarz wodą z dodatkiem wybranego detergentu.
Krem pod oczy aplikuj rano i wieczorem w ramach codziennej rutyny. Nałóż niewielką ilość produktu na opuszki palców, a następnie wklep je w skórę pod oczami oraz odrobinę także w górną powiekę. Oklepywanie skóry dodatkowo zapewni Ci masaż pobudzający krążenie krwi i poprawiający dotlenienie jej komórek.