ŚlubJakie potrzebne są dokumenty na ślub cywilny – o czym nie można zapomnieć?

21 września, 2021by PerfectMoments.pl

Zawarcie związku małżeńskiego pociąga za sobą konieczność załatwienia wielu spraw formalnych. Bez względu na wybraną formę zawarcia związku małżeńskiego trzeba przedstawić podobne dokumenty ślub cywilny czy ślub konkordatowy wiążą za sobą konieczność wcześniejszego przygotowania się młodych do tego dnia.

 

Jakie dokumenty skompletować

Kilkanaście lat temu konieczne było kompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów w formie papierowej. Ich ilość uzależniona była przede wszystkim od stanu cywilnego przyszłych małżonków, osoby po rozwodzie poza aktem urodzenia musiały również przedstawić dokumenty potwierdzające rozwiązanie poprzedniego małżeństwa. Zazwyczaj wymagane było, aby dokumenty były wystawione nie później niż 30 dni przed dniem ich złożenia w urzędzie.

Obecnie jest to znacznie łatwiejsze, ponieważ większość dokumentów znajduje się w systemie informatycznym, do którego dostęp mają wszystkie urzędy stanu cywilnego. Warto jednak sprawdzić, czy dokumenty dotyczące konkretnych osób już się w nim znajdują, bowiem te starsze mogą jeszcze nie być wprowadzone. Wówczas należy złożyć wniosek o ich migracje do systemu informatycznego.

Taki wniosek można złożyć w dowolnym urzędzie stanu cywilnego, a czas oczekiwania na wprowadzenie dokumentów do systemu wynosi około 10 dni. Jeśli ta kwestia już jest załatwiona, wówczas przyszli małżonkowie powinni posiadać przy sobie jedynie dowody osobiste do sporządzenia dokumentacji.

 

Kiedy składać dokumenty

Jeśli chodzi o to, kiedy można składać dokumenty ślub cywilny wymaga złożenia deklaracji o chęci zawarcia związku małżeńskiego. Do jej podpisania potrzebni są oboje przyszli małżonkowie z dowodami osobistymi. Warto wcześniej wybrać datę zawarcia związku małżeńskiego, aby zminimalizować czas na to potrzebny.

Trzeba jednak pamiętać iż ślub można wziąć po 30 dniach od podpisania deklaracji, nie później niż w terminie 6 miesięcy. Termin 30 dni wyczekiwania można w wyjątkowych sytuacjach skrócić, składając wniosek o kierownika USC. Trzeba również podać dane świadków, którymi mogą być wyłącznie osoby pełnoletnie.

Podpisanie właściwego aktu małżeństwa odbywa się podczas uroczystości, a młodzi zazwyczaj w ciągu 2-3 dni otrzymują akt małżeństwa. Jeśli odpowiednio przygotuje się wszystkie dokumenty ślub cywilny będzie wymagał jednej wizyty w celu podpisania deklaracji, a kolejna to będzie już właściwy ślub.