Kosmetyki wegańskie są znakomitym uzupełnieniem i dopełnieniem wegańskiego stylu życia, opierającego się na poszanowaniu praw zwierząt. Weganizm to już nie tylko odpowiednia dieta, ale także codzienne wybory dotyczące chociażby odzieży, którą nosimy czy kosmetyków, których używamy.
Weganizm jest filozofią bazującą na świadomości, której istotą jest prześledzenie całego procesu wytwarzania współczesnych dóbr i procesu konsumpcyjnego, by wyeliminować okrucieństwo przemysłu i ewentualnego wykorzystania zwierząt. Wege-styl jest nie tylko sposobem odżywiania i wykluczeniem z diety mięsa czy nabiału, ale także odrzuceniem wszelkich produktów zawierających składniki odzwierzęce, które można spotkać również w chemii gospodarczej, odzieży, a także kosmetykach.
Szukasz wegańskich produktów? Kosmetyki kupisz na horex.pl
Kosmetyki wegańskie – co to właściwie oznacza?
Kosmetyki wegańskie zyskują na popularności i wszystko wskazuje na to, że nie jest to chwilowa moda, a tendencja, która na stałe wejdzie do branży kosmetycznej. Wzrastająca liczba świadomych klientów wymusza na producentach zmiany, które dotyczą przede wszystkim składników
i formulacji kosmetyków, ograniczania szkodliwości procesu produkcyjnego, ale też materiałów, które wykorzystano do stworzenia opakowań.
Czym zatem właściwie są kosmetyki wegańskie? Najogólniej rzecz ujmując to produkty, które nie zawierają jakichkolwiek składników pochodzenia zwierzęcego, ale też w trakcie procesu produkcyjnego, wyklucza się testy kosmetyków na zwierzętach – tak produktu finalnego, jak i jego poszczególnych komponentów.
Co ważne, by móc uznać kosmetyki za wegańskie, w jego formułach nie mogą znaleźć się substancje roślinne, które zostały pozyskane z upraw genetycznie modyfikowanych. Nierzadko więc ta kategoria kosmetyków stanowi jednocześnie produkty ekologiczne.
Ze składów wege-kosmetyków całkowicie wyklucza się substancje pochodzenia zwierzęcego, nawet tych, które zostały pozyskane bez szkody dla zwierząt, a więc chociażby pyłku pszczelego, mleka, lanoliny, kolagenu, keratyny, śluzu ślimaka, kolagenu, jedwabiu czy piżma. Zastępują je wyciągi i ekstrakty roślinne oraz mineralne. Formulacje kosmetyków wegańskich często zasilają rumianek, aloes, naturalne glinki, oleje i masła roślinne czy algi.
Wege-kosmetyki – postaw na świadome wybory
Kosmetyki wegańskie, które w niczym nie ustępują produktom konwencjonalnym, coraz częściej zasilają ofertę wielu przedsiębiorstw kosmetycznych. Coraz częściej też, firmy decydują się budować swoje portfolio wyłącznie na produktach wegańskich, naturalnych i ekologicznych. Dotyczy to zarówno przedsiębiorstw zagranicznych, jak i polskich.
Wprowadzając nieco empatii do naszego życia, swoimi wyborami możemy przeciwstawiać się okrucieństwu wobec zwierząt i w ten sposób zamanifestować nasz sprzeciw wobec testów na zwierzętach. Wybierając kosmetyki wegańskie, producenci kosmetyczni otrzymają jasny przekaz co do trendów i kierunków rozwoju przemysłu kosmetycznego.
Zmiany na rynku beauty podyktowane są coraz większymi oczekiwaniami konsumentów, którzy dużą wagę zaczynają przywiązywać do formuł i składów, dokładnie czytając i analizując etykiety produktów. Oprócz naturalnych, ekologicznych czy wegańskich formuł, doceniane są również opakowania – biodegradowalne lub wykonane z materiałów w pełni nadających się do recyklingu.
Nie zapominajmy również, że bardzo często marketingowe obietnice nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, dlatego słowo „sprawdzam”, jest kluczowe u konsumenta świadomego. O ile Unia Europejska już kilka lat temu wprowadziła prawne regulacje zakazujące testów na zwierzętach, o tyle w Chinach wygląda to zgoła inaczej.
Jeśli więc producent sprzedaje swoje kosmetyki w Europie – produkty faktycznie nie będą testowane na zwierzętach, ale jeśli wprowadza je również na rynek chiński, takie badania będą miały miejsce. Czy uznać więc producenta za cruelty free? Tu odpowiedź zależy wyłącznie od własnego sumienia i indywidualnych przekonań.
Kosmetyki wegańskie – zwróć uwagę na certyfikaty
Kosmetyki wegańskie, jeśli spełnią wszystkie wymagania i restrykcyjne normy, mogą uzyskać certyfikaty, które będą poświadczeniem ich wege-składu. Warto poszukiwać na opakowaniu symboli i certyfikatów nadawanych tym kosmetykom, przy produkcji których nie ucierpiało żadne zwierzę.
Kosmetyki wegańskie są produktami cruelty-free, co odnosi się do samego procesu produkcji i braku testów na zwierzętach. Jednak wege-kosmetyki to coś więcej, a wegańskość odnosi się przede wszystkim do składu. Innymi słowy, każdy kosmetyk wegański jest cruelty-free, ale nie każdy produkty cruelty-free jest kosmetykiem wegańskim. Właśnie dlatego tak ważne jest dokładne analizowanie składu.
Najbardziej znane certyfikaty i symbole poświadczające wegański skład i/lub brak testów na zwierzętach:
• Vegan – przyznawane przez brytyjskie stowarzyszenie Vegan Society. Certyfikat przyznawany jest poszczególnym produktom, a nie firmom. Symbol poświadcza jednocześnie brak prowadzenia testów na zwierzętach.
• Cruelty Free – czyli symbol króliczka na opakowaniu oznacza, że kosmetyk nie był testowany na zwierzętach, a podczas produkcji nie wykorzystano substancji z martwych zwierząt. Przyznaje go brytyjska organizacja Vegan Society.
• V-Label – jest znakiem przyznawanym przez European Vegetarian Union. Daje gwarancję, że produkt jest przyjazny weganom oraz nietestowany na zwierzętach.
• V – znak od fundacja Viva! poświadcza, że poszczególne składniki oraz produkt końcowy nie były testowane na zwierzętach, a także, że kosmetyk nie zawiera składników odzwierzęcych.
Warto podkreślić, że symbole poświadczające brak testów na zwierzętach, nie oznaczają, że w ich składach nie pojawiają się odzwierzęce składniki, które zostały pozyskane bez szkody dla zwierząt.
Pamiętajmy również, że kosmetyki wegańskie nie zawsze są naturalne! W składach produktów naturalnych można odnaleźć składniki odzwierzęce, które jednak zostały pozyskane przez szkody dla zwierząt. Dobrym przykładem jest w tym przypadku dobroczynny miód, wosk pszczeli, kolagen czy śluz ślimaka. Nie należy więc stawiać znaku równości pomiędzy kosmetykami wegańskimi, a naturalnymi.
Czym innym są kosmetyki naturalne, ekologiczne, organiczne czy wegańskie. Jeśli więc przede wszystkim zależy nam na tym, by nie przykładać ręki do cierpienia zwierząt i nie chcemy dostarczać swojej skórze jakichkolwiek odzwierzęcych składników – powinniśmy sięgnąć po kosmetyki wegańskie, które są symbolem etycznej pielęgnacji i wysokiej świadomości. Przemysł kosmetyczny jest obecnie na tyle rozwinięty, że nie ma takiego produktu kosmetycznego, który nie miałby swojego wegańskiego odpowiednika,. A wybierając kosmetyki wegańskie, wysyłamy jednoznaczny sygnał, że przeciwstawiamy się cierpieniu zwierząt.