ZdrowieOkulary minusy – dla kogo są przeznaczone?

1 listopada, 2022by PerfectMoments.pl0

We współczesnym świecie u coraz większej liczby osób i to bez względu na wiek diagnozowane są wady wzroku. Nierzadko jest to dla nich problematyczne, gdyż negatywnie wpływa to na poziom ich życia. Na całe szczęście jest jednak rozwiązanie tego problemu. Chodzi tutaj mianowicie o wizytę u okulisty, który to przepisze nam właściwe dla naszej wady okulary. Najczęściej występującymi wadami wzroku są dalekowzroczność i krótkowzroczność. Na potrzeby niniejszego tekstu pochylimy się nad tym drugim rodzajem.

Okulary minusy – krótka charakterystyka

W momencie, kiedy lekarz przepisze nam okulary korygujące naszą krótkowzroczność, musimy wiedzieć, że jest to wada utrudniająca postrzeganie oddalonych przedmiotów. Z kolei wszystko to, co znajduje się nieopodal nas, widzimy doskonale. Ten rodzaj wady wzroku jest też nazywany bliskowzrocznością albo bardziej specjalistycznie – mopią. Za przyczynę występowania niniejszego problemu odpowiedzialne jest zwiększone rozciągnięcie gałki ocznej, a do tego również wzmożona wypukłość rogówki.

Oczywiste jest to, że tego rodzaju przypadłość musi być korygowana. Bagatelizując krótkowzroczność, możemy nawet doprowadzić do zupełnej ślepoty. W przypadku tego problemu warto wiedzieć, że wada ta często występuje w parze z astygmatyzmem.

Typy krótkowzroczności:

– niska, czyli taka do -3 dioptrii,

– średnia w przedziale od: -4 do -7 dioptrii,

– wysoka tj. przekraczająca -7 dioptrii.

Okulary minusy – kiedy są niezbędne?

Jest szereg przesłanek, które wymuszają konieczność noszenia okularów. Wśród nich warto wskazać przede wszystkim:

– pracę biurową, tutaj konieczne może okazać się skorzystanie z okularów do komputera,

– prowadzenie pojazdów mechanicznych,

– oglądanie TV.

Diagnoza

Okulary minusy są dedykowane osobom, które mają rozpoznaną krótkowzroczność. Warte podkreślenia jest w tym miejscu to, że ustala się w trakcie badania również poziom krótkowzroczności. Tego typu wada wzroku ma to do siebie, że bardzo często z czasem się pogłębia. Tym samym warto zacząć wczesne jej korygowanie, bo bardzo wysoką krótkowzroczność niezwykle ciężko się koryguje optycznie. Mając to na uwadze, warto regularnie badać swój wzrok, aby w ten sposób na bieżąco monitorować czy wszystko jest z nim w porządku.

Leczenie krótkowzroczności

Pacjentom z wadą wzroku z tzw. minusami zaleca się noszenie soczewek bądź też okularów rozpraszających. Tak jak to zostało wspomniane określa się je jako “minusy”, a wartość naszej wady jest określana w dioptriach ze znakiem “-”.

Medyczne i niemedyczne aspekty doboru okularów

Fundamentalnym aspektem, jaki ma wpływ na noszenie okularów, są oczywiście pobudki czysto medyczne. Jednak przy zakupie okularów zwraca się uwagę nie tylko na powyższą kwestię. Liczy się tutaj bowiem chociażby wykonanie naszych przyszłych okularów. Z racji, że jest to spory wydatek to dobrze, aby były one trwałe. Dobrze więc sięgnąć po produkt z wyższej półki, zamiast kupować niskobudżetowe okulary z marketu. Istotne jest tutaj, aby były one trwałe na wszelkie potencjalne uszkodzenia. Noszenie okularów to również swego rodzaju moda, a więc dobierajmy do swojego stylu i sposobu bycia. Często też przy ich zakupie brane są pod uwagę rozmaite aktywności wykonywane w czasie wolnym.

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone gwiazdką *