WeseleŚlubPrawa ręka pana młodego, czyli o obowiązkach drużby

21 września, 2021by PerfectMoments.pl

Jest kilka takich osób, bez których ślub i przyjęcie weselne mogłyby okazać się prawdziwą katastrofą. Jedną z nich jest oczywiście drużba. Występowanie w tej roli to nie tylko wielki zaszczyt, ale i szereg obowiązków, które zaczynają się już wiele miesięcy przed kulminacyjnym momentem złożenia przysięgi małżeńskiej przez młodą parę.

 

Najważniejsze funkcje

Na początku warto podkreślić, że świadek i drużba to dwie różne funkcje, które w naszym kraju są najczęściej łączone. Świadek to osoba potwierdzająca złożenie przysięgi małżeńskiej, a drużba to mężczyzna, który należy do orszaku ślubnego i uczestniczy przy organizacji wesela.

Jakie są zatem obowiązki drużby? Jednym z pierwszych zadań jest organizacja wieczoru kawalerskiego. W dniu uroczystości ma dopilnować, aby pan młody pod wpływem emocji nie zapomniał o obrączkach. Po zaślubinach dba o moment wyjścia z kościoła, poprzez zorganizowanie obsypania nowożeńców płatkami róż lub konfetti. Ma także za zadanie zatroszczyć się o prezenty i koperty młodej pary. W trakcie wesela natomiast, wznosi toasty, pomaga gościom odszukać ich miejsca i zachęca do wpisania się do księgi pamiątkowej.

Czy to już koniec listy?

Każdy ślub jest inny, a młoda para ma własną wizję najważniejszego dnia swojego życia, dlatego obowiązki drużby będą w niewielkim stopniu różniły się w zależności od uroczystości. O co jeszcze może zostać poproszony drużba? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pan młody będzie potrzebował pomocy przy wyborze garnituru i dodatków.

Osoba pełniąca tą funkcję może być również odpowiedzialna za transport gości, czy dekorację samochodu. Drużbowie ponadto często pomagają przy dekoracji sali weselnej, a także uczestniczą w negocjacjach przy utworzonych przez miejscowych “bramach weselnych”.

Zaskocz młodą parę!

Narzeczeni pragną mieć wszystko perfekcyjnie zaplanowane, aby nic ich nie zaskoczyło tego wielkiego dnia, dlatego obowiązki drużby są tak ważne. A może warto przygotować im jednak drobną niespodziankę, która jeszcze bardziej umili ten dzień? Wzruszającym momentem byłaby przemowa weselna lub nagrany filmik. Kilka tygodni po uroczystości, warto też zorganizować wspólną sesję fotograficzną.

Niezależnie od tego, ile obowiązków ma na głowie drużba, osoba poproszona do tej roli nie może zapominać, aby być przede wszystkim przyjacielem. Pan młody poza kwestiami organizacyjnymi będzie chciał, aby najbliżsi po prostu dzielili z nim ten moment i stworzyli piękne wspomnienia.