ŚlubŚlub i co dalej? O czym pamiętać, po zmianie nazwiska? Najważniejsze dokumenty i instytucje

21 września, 2021by PerfectMoments.pl

Ślub, jest niezwykłym wydarzeniem w życiu każdego człowieka. Jest nie tylko niezwykle piękną uroczystością, podczas której, ludzie przysięgają sobie wzajemną miłość i wierność, ale również pewną zmianą, która wiąże się z potrzebą dokonania ewentualnych zmian. Jedną z nich, są dokumenty, jak dowód osobisty, czy prawo jazdy, które po ślubie, należy niezwłocznie wymienić. Co załatwić po ślubie? O czym pamiętać, by uniknąć srogich kar, za niedopilnowanie obowiązków? Sprawdzamy!

 

Co załatwić po ślubie? Lista rzeczy, o których należy pamiętać, zmieniając nazwisko.

Kiedy kobieta zdecyduje się przyjęcie nazwiska męża, czeka ją załatwienie kilku ważnych spraw. Bardzo ważne jest, aby w pierwszej kolejności, wymienić dowód osobisty, który jest najważniejszym dokumentem, potwierdzającym tożsamość. Bez jego wymiany, można mieć spore trudności, w wymianie innych dokumentów, jak paszportu, prawa jazdy, zmiany nazwiska na świadectwie szkolnym, egzaminach, w tym, maturalnym, a nawet dokumentacji medycznej.

Jeśli prowadzisz własną działalność, musisz pamiętać, że do Twoich obowiązków, należeć będzie również, zgłoszenie zmiany nazwiska w ZUS. Niedopełnienie tego obowiązku, może skutkować złym naliczaniem składek, co przełoży się na ogromne problemy w przyszłości.

Równie ważne, są dane, które posiadają operatorzy sieci komórkowych, banki, czy usługodawcy, jak dostawcy prądu czy mediów. Błędne dane, mogą być ogromnym problemem, podczas weryfikacji danych, co może skutkować brakiem otrzymania niezbędnych informacji, oraz uniemożliwienie rozwiązania sprawy.

 

O czym pamiętać podczas zmiany nazwiska?

Kobieta, która zdecydowała się zmienić nazwisko, ma 3o dni, na wymianę najważniejszych dokumentów, takich jak dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. W celu dokonania zmian, niezbędne jest, zabranie ze sobą obecnego dokumentu, oraz potwierdzenie dokonania zmian personalnych, czyli w tym przypadku skróconego aktu małżeństwa, sporządzonego przez Urząd Stanu Cywilnego. Należy go odebrać, tuż po ceremonii. Jeśli zastanawiasz się co załatwić po ślubie, mamy nadzieję, że nasz artykuł był dla Ciebie pomocny.