ŚlubWeseleBycie gościem na weselu przygotowania i wydatki

16 sierpnia, 2021by PerfectMoments.pl0

Gdy ktoś bliski zaprasza nas na swój ślub i wesele czujemy się wyróżnieni i cieszymy się, że będziemy mogli wspólnie dzielić jego szczęście. Gdy sama uroczystość zbliża się już wielkimi krokami, często dochodzimy jednak do wniosku, że rodzi ona też pewne dylematy i trudności.

 

Decyzja o wzięciu udziału w weselu

 

W naszej polskiej tradycji przyjęło się, by urządzać wesela duże, głośne i huczne oraz by na tę okazję zapraszać rodzinę bliższą, dalszą, sąsiadów i znajomych. Choć takie okazje zdarzają się dosyć często nie oznacza to jednocześnie, że chodzimy na wszystkie wesela. Są osoby, które tego typu okazje bardzo lubią i chętnie udają się na wesela, nie tylko po to, żeby się pobawić, ale także żeby spotkać dawno niewidzianą rodzinę. Na drugim biegunie są osoby, które bardzo nie lubią wesel i albo w ogóle na nie nie chodzą albo poprzestają tylko na udaniu się na sam ślub do kościoła.

Jednocześnie może wystąpić cały szereg innych przyczyn, które sprawią, że nie udamy się na dane wesele. Czasami nie mamy urlopu, innym razem wesele jest za daleko, przeszkodą może być także brak możliwości zorganizowania zastępczej opieki dla dzieci albo żałoba w rodzinie. Niestety wiele osób często rezygnuje z udziału w weselach z uwagi na zbyt wysokie wydatki.

 

Jakie wydatki wiążą się z udziałem w weselu?

 

Udając się na eleganckie wesele trzeba liczyć się z tym, że takie wyjście będzie wiązało się z wydatkami. Na taką okazję jak ślub przede wszystkim dajemy prezent. W polskim zwyczaju najczęściej jest to koperta z pieniędzmi. Zdecydowanie rzadziej są to prezenty rzeczowe. Jednocześnie przyjęło się, aby wartość takiego prezentu była nie mniejsza od ceny miejsca w sali bankietowej. Na dzisiejsze warunki oznacza to więc, że para dwóch dorosłych osób powinna podarować prezent o wartości nie niższej jak 500 zł. Idąc na ślub w dobrym tonie jest także przynieść ze sobą kwiaty lub inny drobiazg wskazany przez nowożeńców na zaproszeniu.

Na wystawnych przyjęciach obowiązują także eleganckie stroje, co generuje znaczne wydatki. Problem finansowy występuje przede wszystkim po stronie pań, które na każde wesele muszą sobie kupić ładną sukienkę, a oprócz tego udać do fryzjera aby wykonać uczesanie i do salonu kosmetycznego aby wykonać ślubny makijaż. Wszystkie te wydatki mogą sięgnąć około 1000 zł. Z mężczyznami sprawa jest nieco prostsza bo panowie zwykle chodzą w tym samym garniturze na kilka wesel z rzędu.

 

Jakie jeszcze przygotowania należy poczynić będąc gościem na weselu?

 

Wybierając się na wesele na pewno trzeba zarezerwować sobie wolny czas i ewentualnie zwolnić się z pracy na kilka godzin. Jeśli planujemy kupić prezent rzeczowy, należy zająć się tym odpowiednio wcześnie bo poszukiwanie czegoś wyjątkowego może również zająć trochę czasu. Ponadto taki prezent trzeba elegancko zapakować. Wybierając się na ślub warto też zabrać ze sobą coś do posypania państwa młodych. Oprócz tego warto mieć swój aparat fotograficzny, by zrobić zdjęcia w czasie tej pięknej uroczystości.

 

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone gwiazdką *