ŚlubWeseleŚlub ze skromną oprawą

10 sierpnia, 2021by PerfectMoments.pl0

Jeszcze nie tak dawno, większość wesel organizowanych w Polsce była duża i huczna. Aktualnie coraz więcej par decyduje się w nieco inny sposób uczcić swój wyjątkowy dzień. Są pary, które na ślub zapraszają jedynie najbliższych i na tym kończy się cała uroczystość. Oni sami zamiast ponosić koszty wesela wybierają się w długą i romantyczną podróż poślubną. Jeszcze częściej młodzi decydują się po ślubie zorganizować skromne i krótkie przyjęcie na około 30 osób.

 

Jak wygląda ślub ze skromną oprawą?

 

Aby przygotować skromny ślub nie trzeba poświęcać tak wiele czasu jak to ma miejsce przy tradycyjnym weselu. Na takie wydarzenie można więc zdecydować się mając jedynie kilka miesięcy na przygotowania. Cała uroczystość wygląda w ten sposób, że goście przybywają do domu przyszłych nowożeńców i następuje wyjazd do kościoła.

W uroczystości zaślubin uczestniczą tylko najbliżsi, zwykle nie więcej jak 50 osób. Po ślubie wszyscy jadą do miejsca, gdzie organizowany będzie uroczysty obiad. Taka impreza  różni się od wesela tym, że trwa znacznie krócej, zwykle około 5 godzin. Najczęściej nie przewiduje się też części tanecznej. Nie ma oczywiście przeszkód ku temu aby zamówić zespół, który będzie przygrywał na żywo. Tę rolę może też pełnić DJ. Jednak zdecydowana większość osób, chcąc zredukować koszty decyduje się na emisję muzyki ze sprzętu grającego.

Na uroczystym obiedzie zwykle dwukrotnie podawane są dania gorące, poza tym goście częstują się przekąskami, deserami i napojami. Miejscem imprezy jest zwykle sala bankietowa albo restauracja. W większości tych miejsc do dyspozycji gości jest ogródek albo taras. Jeśli jest ciepło to część imprezy przenosi się na zewnątrz.

 

Jakich przygotowań wymaga ślub ze skromną oprawą?

 

Ślub ze skromną oprawą po części będzie wymagał identycznych przygotowań jak duże wesele. Na pewno trzeba zarezerwować salę, ustalić listę gości, wydrukować zaproszenia i osobiście zaprosić gości. Niezbędna będzie także rezerwacja u takich usługodawców jak: fotograf, samochód do ślubu, dekoracja kościoła, fryzjer, kosmetyczka. Podobnie jak przy tradycyjnym weselu trzeba będzie wypełnić wszystkie formalności w koście, urzędzie i nabyć stroje ślubne oraz obrączki.

Część pań na te okazje wybiera mniej okazałe modele sukien ślubnych. Niezbędne będzie też zamówienie wiązanek ślubnych i tortu. Z kolei już nie wszyscy decydują się swoim gościom wręczać podziękowania. Oszczędności przy skromnym weselu są odczuwalne przede wszystkim przy płaceniu za salę bankietową. Mniej gości i dań oznacza niższe koszty.

Przy małych weselach rzadziej występują takie atrakcje jak wiejski stół, drink bar, stół ze słodyczami czy sztuczne ognie. Nie ma też zwykle konieczności płacenia gościom za noclegi bo przyjęcie jest krótkie i wszyscy wracają po nim do domów.

 

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone gwiazdką *